Docendo discimus. Tanítva tanulunk (igazán).
Miközben tanítunk, mi magunk is újra megtanuljuk a leckét, sőt, még közben újabb leckéket is elsajátítunk, és újabb dolgokra jövünk rá. Ezért is feladatunk edukálni a következő nemzedéket!
Csak is azt okíthatjuk, amiben mi már rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk.
Azt azonban tudni kell, hogy nem kell sem tanárnak, sem szakértőnek lenni, hogy taníthassunk. Már egy egyszerű beszélgetés alkalmával is adhatsz valamit a másik félnek.
Dallos Gyula, Magyarország legjobb lovas mesteredzője azt állítja:
„Én szeretek lovagolni, nem pedig tudok!”
Mit mondhatnék ezután? Ő az, akire igazán felnézek, akinek elismerem a tudását és szavai foganatot ébresztenek bennem. Ha ő nem tud lovagolni, akkor egyikünk sem, azonban arra törekszünk itt Nemzeti Lovas Színházban, hogy minél magasabb szinten űzzük a lovas sportot és kultúrát ötvöző misztériumot, melyet lovas színháznak hívunk. Ebben Dallos Gyula és az Epona lovasklub fejleszt minket rendszeresen.
Én személy szerint soha nem akartam tanár lenni. Habár most is tanítok, és már mondhatom, hogy 20 éve űzöm ezt a mesterséget. Jelenleg is a Bánki Donát középiskola színész csoportjának vezetője vagyok. Aktívan foglalkozom az ifjú nemzedékkel, hiszen talán csúnyán hangzik, de magunknak képezzük őket. Ők fognak felváltani minket, ezen a csodálatos úton, így az egyik legfontosabb és elsődleges feladat, hogy megfelelő táptalajt alakítsunk ki későbbi tapasztalataik megfelelő kamatoztatása érdekében.
20 éve akaratlanul csöppentem bele ebbe a világba, amikor felkértek egy szigetszentmiklósi színjátszó kör vezetésére. Habár a megkeresés kéretlen volt, boldogan mondtam igent, hiszen ez nekem is egy új kihívást jelentett. Ennyi idő távlatában pedig nyugodtan kijelenthetem, hogy sikeres vállalkozás volt, hiszen a Szigetszentmiklósi Szigetszínház nőtte ki magát a projektből majd évekkel később a Nemzeti Lovas Színház is ebből a kis társulatból fejlődött tovább.
Úgy tűnik, jól beszélem a művészet nyelvét. Az általam képzett tanítványok mind jól telesítenek az operettszínházban és egyéb nívós színpadokon, saját karriert futottak be, önállóan, a tudások legjavát kamatoztatva. Azt hiszem, egy mentornak nem létezik ennél nagyobb elismerés, mikor látja, hogy palántája gyökeret ver és tündöklően virágzik abban a szakmában, amit egyúttal hivatásának is választott.
Kép: Bordás Barbara
A tanítványaim közt említhetem például Bordás Barbarát, az operettszínház primadonnáját, aki több díjat is nyert, többek között 2010-ben a Magyar Operett Napján vehette át a legígéretesebb tehetségnek járó Marshall-botot.
Hasonló büszkeséggel beszélhetek a Rocktenors zenekarról, akik egy 2010-ben alakult rockegyüttes, s az RTL Klub által szervezett X-Faktor második szériájában indultak, majd a hatodik helyig jutott a csapat, így ők lettek a széria legsikeresebb együttese.
Azóta is sikerük töretlen, hiszen 2017-ben az Ősz című dalukkal bekerültek A Dalba, a hazai eurovíziós dalválasztó show műsorba, amelynek győztese Magyarországot képviseli májusban Koppenhágában, az Eurovíziós Dalfesztiválon.
Ezúton is sok sikert kívánok nekik és kívánom, hogy beteljesüljön egy újabb álom, majd egy magasabb szintre lépve folytatódjon ez az ígéretes életpálya.
Eközben a banda tagjai színházi karrierjüket is építik külön-külön. Továbbra is a Sziget Színház tagjai, illetve vendégszerepeik vannak a legnagyobb budapesti színházak színpadán.
Hát ez az a csoda, amit itt a Nemzeti Lovas Színházban képviselni igyekszünk.
Tanítva tanulunk, és tanulva tanítunk!
A lovas színház egészen egyedi iskolarendszerben és köntösben indította el akadémiáját, melyben a legkiválóbb tanárokkal és mentorokkal odaadóan és szorgalommal adózunk a diákjainknak. Az ország legjobbjaitól tanulhattok, elsajátítva a zenész színészmeterség mellett a gyakorlati lovas módszereket is.
Ki kell emelnem Katrics Tamást, aki a lovasíjász mesterség oktatója. Méltán került a pódiumra, hiszen Kassai Lajos tanítványa, valamint a Nemzeti Lovas Színház és a Katrix’shorseshow tagja, és a lovasíjász világbajnokság 5. helyezettje.
Oktatási módszerében a lovasíjászat mellett szerepet kap a lóval való kapcsolatépítés is. Ami szintén elengedhetetlen részét képezi a közös együttműködés kiválóságának.
A lovasíjász film officiel mozielőzetes:
Kassai Lajos szintén a csapatunkat erősíti, mellette a lovas berkekben is elismerést kivívó mesteredzővel, Dallos Gyulával is találkozhatnak az ügyesebb növendékeink.
A színész énekes mesterséget jómagam folytatom Mohácsi Márk ifjú kollégám segítségével, akivel rendszerint közösen alkalmazzuk lóra az egyes jelenteket.
Az oktatásunk vasárnaponként zajlik, rendszerint 9 órától 14:30-ig a Kincsem Parkban a Nemzeti Lovas Színház bázisán.
Ennyi idő, azonban borzasztó kevés lehet, gondolhatnánk. Azonban a színházunk arra fekteti az igazán nagy hangsúlyt, hogy élesben tanítson. A diákok rendszeresen jelen vannak a backstage-ben az előadások alkalmával. Azt gondolom, aki nem ismeri a háttérvilágot, aki nem tanulta meg a csínját-bínját és nem látta ennek a szakmának az igazi arcát, az nem képes tündökölni a színpadon sem.
(Erre már egy korábbi blogomban is utaltam, melyet itt most újra olvashattok)
Na de vajon mindenkiből válhat-e lovas színész, aki jelentkezik a kétéves kurzusunkra?
Ha a piáros beszél belőlem, akkor úgy vélem: természetesen igen!
De nem piáros vagyok, nagy szerencse, hiszen az oktatás az egyik legőszintébb műfaj kell, hogy legyen. A miértjét kutatni sem érdemes, hiszen ha hamis értékeket táplálok egy fejlődő ember irányába, akkor ezekre fogja a várát építeni, s ahogy arról már szintén szólt egy blogom, hamis értékekkel nem lehet sportszerű játékot játszani.
Nem lehet igazán fényes egy karrier, ha nem az alapoktól kezdjük. Így tehát oktatásunk arra kíván fókuszálni, hogy tudatunkban van az tény, hogy ezek a gyerekek jókor vannak, jó helyen. Az általunk közvetített értékeket akkor is alkalmazni tudják, ha autószerelő válik belőlük és akkor is ha netán a színészet szerelmesévé válik.
Rengeteg szülő kérdezi tőlem: „Kérem Művész úr, mit gondol, színész lesz a gyermekemből valaha?”
Erre csak egy választ tekintek elfogadhatónak, még pedig azt, hogy: nem tudom garantálni, hogy színész lesz, azt viszont igen, hogy a legjobb helyen van ahhoz, hogy megadja a lehetőséget magának arra, hogy azzá váljon!
Az akadémia további lehetőséget biztosít a jelentkezőknek. A jelentkezés feltételeiről alább olvashattok.
Kövessétek nyomon a honlapunkat és természetesen minket is, hogy mikor hol tudtok velünk találkozni.
SZERETETTEL VÁRUNK BENNETEKET A KINCSEM PARKBAN
Szeretettel
Pintér Tibor
Művészeti vezető