Jótékonysági előadással tisztelgett az egészségügyi dolgozók előtt a Nemzeti Lovas Színház
A Szent László, a lovagkirály című népi rockopera csütörtöki zártkörű budapesti előadására csaknem 600 egészségügyi dolgozót hívtunk meg közel 100 kórházból. Az előadás Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere támogatásával és szakmai figyelmével valósult meg.
Pintér Tibor, a Nemzeti Lovas Színház igazgatója a jótékonysági bemutató végén megköszönte az egészségügyi dolgozók végeláthatatlan teherbírását, és hangsúlyozta: „Nem lehetünk eléggé hálásak azoknak, akik a világjárvány elleni védekezés frontvonalában küzdöttek!” A szent király életét megidéző történelmi darab az ő áldozatos munkájuk előtt tisztelgett a tegnapi előadással. Pintér Tibor azt is elmondta, hogy a járvány őt magát és a társulat több tagját is megviselte, a Szent László Kórház dolgozói segítették a gyógyulását, ezért még nagyobb hálát érez az egészségügyi dolgozók iránt.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával és a Magyarságkutató Intézet együttműködésével született darab a magyar történelem és az Árpád-házi szent királyok egyik legkiemelkedőbb uralkodójának, Szent Lászlónak állít emléket.
A három idősíkban játszódó előadás először Lackfi Endre és a magyar sereg heroikus történetét mutatja be, akik 1345-ben, a harmadik tatár betörés idején napokon át állták a sarat és küzdöttek az Arany Horda óriási túlerejével szemben. Az utolsó, mindent eldöntő ütközet előtt Lackfi és a magyar tábor Szent László királyhoz imádkozott, hogy vezesse őket a csatában. Semmi esélye nem volt a magyar sereg győzelmének, ám délben – a tatár foglyok elbeszélése alapján is – egy számukra ismeretlen érclovas, feje felett a mennyek királynőjével vezette a magyar-székely katonákat a győzelemre. A tatár foglyokat váratlanul érte az égi beavatkozás, nem értették mi történt, ki is az a Szent László. Lackfi Endre a darabban négy legendán keresztül meséli el, mutatja be Szent Lászlót, a lovagkirályt.
A monumentális történelmi produkció az 1345-ös tatár betörések harci jelenetei mellett, I. Lajos király udvarát, látványos és kemény középkori lovagi tornák hangulatát idézte meg, élethű és korhű jelmezek, fegyverek felvonultatásával mutatva be a lovasíjász hagyományokat. Az idén debütált darabot mindenhol telt ház fogadta, eddig közel százezer ember vastapsa igazolta vissza, hogy a magyarokat érdekli történelmük, és még mindig lovas nemzet a magyar.
A hiánypótló előadást személyes jelenlétével tisztelte meg: Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, Dallos Gyula, a Kincsem Nemzeti Lovas Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztosa és Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója.
Az előadást Pintér Tibor rendezte, Deák-Lőrincz Andrea írta, a zeneszerző Mészáros László, a rockopera koreográfusa Ifj. Nádasdy András. A főbb szerepekben Pintér Tibor, Mohácsi Márk, Illyés Jenifer, Pápai Kíra, Papadimitriu Athina, Gazdik Dávid, és Bencze Sándor látható.