Hetente érkeznek hozzánk a hollywoodi világsztárok! A szépség és a szörnyeteg filmpremierjén jártam.
A minap A szépség és szörnyeteg című legújabb mozifilm premierjén jártam, ahol nem várt eseményeknek lehettünk tanúi. Habár az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy a jelenleg a The Alienist című minisorozatot Budapesten forgató Luke Evans meg tud-e jelenni A szépség és a szörnyeteg budapesti díszbemutatójára, végül azonban óriási meglepetésünkre egyszer csak betoppant az Arena Plaza mozijának IMAX-termébe a filmben Gastont alakító színész.
Megjelenése magával ragadó, egyszerű és nagyon szimpatikus. Nyilatkozatában kiemlete, hogy mennyire szereti Maygarországot, itt Közép-Kelet Európa szívében. Az Instagramján posztolt képe alapján valóban szerethet minket, hiszen ezzel is megtisztelve minket, a Nemezti ünnepünkön ő is feltűzte e kokárdát.
Ebből is látszik számomra, hogy Magyarország a fejlődni képes és előre haladó országok közé sorolható, hiszen a hollywoodi filmipar nagyjai, színészei és kiváló producerei gyakran forgatják magyar helyszíneken a legújabb mozikat. Meglátták azt a potenciális szépséget és azt a környezetet, mely nekünk is egy adomány.
A magyar színészet és filmipar fejlődése nagyon gyors ütemben zajlik és rettenetesen rugalmas. Megadva ezzel a lehetőséget, hogy felzárkózhassunk a filmipar bölcsőjéhez, Hollywoodhoz. Erre a közelségre utaltam A kincsem mozi című blogomban is.
Szinte heti rendszerességgel jönnek-mennek a legnagyobb sztárok az etyeki Korda filmstúdióba forgatni. Az színész szakmában csak Etyekwoodként emlegetett hatalmas teület egy filmstúdiókból álló komplexum a Budapesttől 28 km-re fekvő Etyeken, melyet 2007 áprilisában adtak át. 90 millió eurós költségvetésből készült el a hat műteremből álló, Korda Sándorról elnevezett filmstúdió, melynek része az az 5975 négyzetméteres műterem, mely a világ legnagyobb ilyen építménye. Az etyeki projektben nincs állami pénz. A cég tulajdonosai, Demján Sándor nagyvállalkozó, Andy Vajna hollywoodi producer, Peter Munk és Nathanial Rothschild. A filmstúdió létrejöttének lehetőségében rendkívül nagy szerepet játszott az új filmtörvény adókedvezményei.
Én azt gondolom, erre méltán büszkék lehetünk, hogy a Hollywoodi filmek többségének létjogosultsága van a Korda filmstúdióban, hiszen a műtermek kialakításánál a legmodernebb technikákat alkalmazták. Nyilván az említett adókedvezményeknek is nagy szerepe van ebben.
Azért van némi fricska mai blogom címében, hiszen oké, hogy a Hollywoodi sztárok több okból is minket részesítenek előnyben a forgatások alkalmával, azonban az is igaz lenne, hogy a magyar színész is megtalálja a boldogságát Hollywoodban?
Minden magyar színész, aki friss diplomával a kezében kiélpett a Színház- és Filmművészeti Egyetem kapuin biztosan álmodozott már a nagy Los Angeles-i tündérmeséről, az amerikai álomról.
Az én képzeletmben is élt egy kép, amikor 23 éves voltam és a friss diplomával kiléptem azon a bizonyos kapun. Én majd világhírű hollywoodi sztár leszek. Aztán ahogy cseperedik az ember és a 28 éves kora felé jár, kicsit lejjebb adva a karrieri sikereket, már megelégszik egy európai színtű hírnévvel. Tovább harcol bár már valamelyest csökkentett üzemmódban. 35 évesen már elégedett egy befutott magyar karrierrel és rájön, hogy nem is olyan kicsi ez az ország, ahhoz hogy érvényesülni tudjon. 40 éves színészként visszagondolva a régi álmokra körvonalazódik a valóság, miszerint már annak is tud örülni, ha a saját megye székhelyén egy komolyabb szerepet játszhat el.
Mi emberek mindanniyan így vagyunk összerakva, folyamatosan feladjuk az álmainkat egy picit. Én azonban azt gondolom, teljesen soha nem szabad feladni és tiszta szívvel azt kívánom minden magyar kollégámnak, hogy sikerüljön egy sokunk által kergetett álmot megvalósítani. Sikerüljön valakinek egy olyan karriert befutni, mint például Antonio Banderas, aki spanyol fiúként Hollywood ünnepelt és elismert sztárja lehet.
Többen próbálkoztak már több-kevesebb sikerrel szinte szó szerint felkapaszkodni Hollywoodba. Talán az egyik leghíresebb alakítás mind közül Lúgosi Béla Drakula figurája volt, máig őt tartják a fővámpír legautentikusabb megformálójának. Viszont ez a szerep skatulyába is zárta őt, amiből hiába próbált kitörni, végül magányosan és szegéynen halt meg.
Sok híresztelést hallhatunk magyar színészekről is, akiknek majdnem sikerült karriert befutni a nagy Amerikában. Sajnos nem sikerült.
Kamarás Iván és Dobó Kata is nagy lehetőségekkel indultak neki a fényes karriernek, azonban nevük nem tudott fennmaradni a nagyo között.
Az egyik talán legígéretesebb szjnésznő, aki szépen lassan kapszkodott fel nem más, mint Osvárt Andrea, aki A szállító című sorozat női főszerepével a tengerentúlon is nevet vívott ki magának, most pedig Hollywoodba is eljutott. Már játsszák a mozik az Utórengés című horrort, melynek egyik mellékszerepe az övé, és még a film reklámkampányában is aktívan építettek rá, ami jót tett a kinti ismertségének. Nagyon úgy néz ki, hogy Osvárt Andreát láthatjuk még a jövőben hollywoodi filmekben.
A sikertelen kísérleteknek természtesen nem a tehetségtelenség az okozója, hanem az, hogy ez egy rettenetesen zárt közösség, gyakran még a saját legjobb embereiken is vitatkoznak.
Én mindig azt szoktam mondani, hogy sokkal jobb Maygarországon kijelenteni, hogy akár hollywoodi sztár is lehetnék, ha oda születtem volna, mint Hollywoodban szembesülni azzal, hogy habár oda születtem, de sosem lehetek az akivé válni szeretnék.
Én meglégszem a magyar sorsommal. Elégedett vagyok a magyar színészi karrieremmel, amire nagyon büszek vagyok, azonban idáig is nagyon nehéz és küzdelmes út vezetett.
Érdemes megnéznünk az Oscar gála nyertesit is, hiszen idén 2 díjat is nyertünk, ezzel is elátámasztva azt a tényt, hogy Magyarországnak, a magyar színészeknek és producereknek igenis van helye a filmcsillagok között, az álomgyárban!
Én azt üzenem a kollégáimnak, hogy bízom abban, hogy a jelenlegi fejlődő tendencia folytatódni fog és egyszer méltán lehetünk büszkék a hazai sztárjainkra Hollywoodban!
Valószínűleg ez a sztár nem én leszek, habár forgattam már több küldölfi produkcióban is, a legnevesebb ezek közül a Katedrális című 8 részes mini sorozat volt, melyben egy egész jó szerepet osztottak rám.
Jellemző módon azonban a magyar filmekbe színházi színészeket nem kasztingolnakbe. Itt a blogomban azonban megragadnám az alkalmat és helyet, hogy üzenjek Herendi Gábor rendezőnek és producernek: attól, hogy én musical színész vagyok, még felfigyelhetnek ránm és a színházunkra, amit lovas színháznak hívunk, hiszen nagyon sokoldalú szakmát sajátítottunk el, és adunk tovább a következő lovas színész nemzedéknek. Ami már önmagában is – számomra biztosan – filmbe illő.
A magyar ajkú filmekben általában ugynazat a 10-15 színészt lehet felfedezni, aminek biztosan megvan az oka. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy a lovas tudásom, a figurám és a képességeim tökéletesen alkalmasak egy történelmi kosztümös játékfilmhez!
Az azonban biztos, hogy musical színészként hátrányt élvezek és még több tehetséges kollégám is, hiszen egy producernek sem jut eszébe, hogy színházi musical és operett színészeket válogasson a készülő mozihoz.
Fordítva ez már nem teljesen igaz, hiszen több magyar film színészt is láttam már nagy musicelek előadása közben. Például Stohl András a Billy Elliot-ban, vagy Nagy Ervint, aki jelenleg is a Katona József színház társulatát erősíti.
Talán jó volna egy kicsit megcserélni ezeket a szerepeket, felpezsdítve ezzel a színház – és filmipar vérkeringését.
Álom… álom… álom…
Mindezek ellenére jelenleg azt gondolom, minden jó úgy, ahogy van, hiszen fejlődik a színházipar is.Látva a a világ produkcióit, nyugodtan kielenthetem, hogy a magyar musicalek abszolút versenyképesek a Brodway-i társaival. Hajrá Maygarok!
Itt vagyunk Közép-Kelet Európa szívében, egy kis országban, mely képes megnyitni a komfortzónáit a tehetségével és szorgalmával. Képesek vagyunk a világon mindenhol ott lenni, csak hinni kell benne.