Újabb Szent László legenda született: a Nemzeti Lovas Színház nemzeti rockoperája
Pontosan 40 évet kellett várni arra, hogy végre újra igazán minőségi rockopera születhessen az István, a király után. A máig legnépszerűbb magyar rockoperát 1981-ben szerezték, az első bemutatója pedig 1983. augusztus 18-án volt a Városligetben, a Királydombon. Azóta sokan próbálkoztak az ikonikus darab sikereit megismételni, de soha senkinek nem sikerült. A közelébe sem juthatott azóta senki. Már-már úgy tűnt, hogy a magyar rockopera műfaja végleg elveszett, csendben, örökre elmúlik, ám ekkor Pintér Tibor és a Nemzeti Lovas Színház gondolt egy merészet: feltámasztják a halottnak hitt műfajt – Szent Lászlót állítva a történet középpontjába.
Sokan álltak a nagyszabású terv mögé, sokan gondolták úgy, hogy adni kell egy esélyt ennek az álomnak. Talán azért, mert a Nemzeti Lovas Színház az elmúlt években a Kincsem vagy éppen a Szilaj hatalmas sikerével bebizonyította, hogy megérett a nagyobb kihívásokra is. Olyan támogatók, szakmai partnerek álltak a darab mögé, akik biztosították, hogy a nagyszabású elképzelés valósággá válhasson. A teljesség igénye nélkül ki kell emelni az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyarságkutató Intézet támogatását, Kásler Miklós és Horváth-Lugossy Gábor hathatós segítségét. Izsák város bizalmát, az időközben elhunyt egykori polgármester, Mondok József baráti istápolását – nélkülük nem valósulhatott volna meg a darab.
Az izsáki ősbemutatón viharok dúltak, mennydörgött az ég, villámok cikáztak – majdnem egy órát kellett várni, hogy elálljon az eső, hogy elkezdődhessen a darab. Pintér Tibor babonából szinte sosem mutatkozik az előadások előtt, most mégis megjelent, még civilben, hogy bátorítsa az elázott közönséget – Ők bizony játszani fognak! Az eső nem állíthatja meg őket, de bízik Szent László kegyelmében, hogy csitítja az égi áldást. Így is lett, a vihar elült, a nézők kitartottak (ezúttal is köszönet nekik!) elkezdődhetett a premier.
A technika részben elázott, az intelligens lámpák nem működtek az első felvonásban, a díszletnek sem tett jót a szakadó eső, a fű is csúszott – de ebből a közönség mit sem érzékelhetett. A Nemzeti Lovas Színház csapata és a darabba bevont lovasok, táncosok kitették a szívüket, táncolt a lélek, kézzelfogható volt a csoda születése.
Pintér Tibor nagy alázattal készült a szerepre, minden porcikájában Szent Lászlót idézte, ezzel a szereppel megkoronázta eddigi pályafutását. Ilyés Jenifer, Pápai Kíra és Mohácsi Márk végleg bebizonyították, hogy a legjobb honi musical énekesek között a helyük. De nagyot alakított az Atlamost megformáló Gazdik Dávid is. Mint ahogyan a kisebb szerepekben Bencze Sándor, Ambrus Izabella, Csizmadia Ákos és Sipos Balázs is remekelt. Mészáros László dallamai eljutottak a szívekhez, Deák-Lőrincz Andrea története közel hozta hozzánk a legendás királyt.
A Szent László legendákról újra beszélni fognak, miközben egy újabb Szent László legenda is született: a Nemzeti Lovas Színház nemzeti rockoperája!